Chyba każdy kiedyś marzył o mieszkaniu nad morzem. Dostęp do plaży 24 godziny na dobę, szum fal i przede wszystkim: zdrowy jod. Istnieje dużo miast w tych rejonach, jednakże na wyjątkowe zainteresowanie zasługuje Szczecin. Jest to miasto na prawach powiatu, a także stolica oraz największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Mieszkania Szczecin zapewniają komfort i można zdecydować się nieruchomość z widokiem na morze.

UPODOBANIA

Oczywiście gusta każdego różnią się od siebie. Jedni wolą mniejsze miasta, drudzy większe, a trzeci decydują się na spokojne życie na wsi. Nie trzeba od razu mieszkać w samym sercu miejscowości. Choć mieszkania Szczecin są bardzo atrakcyjne i kuszą swoją ceną, lokalizacją oraz wyglądem, to dużo osób decyduje się na umiejscowienie swoich domów pod miastem. Wówczas nie jest aż tak bardzo tłoczno i ruchliwie, a w razie potrzeby do dużego miasta zawsze można podjechać, by się rozerwać, spotkać ze znajomymi i tym podobne.

Drugą opcją jest zamieszkanie pobliskich wsi. Rozwiązaniem może być między innymi zamieszkanie w Mierzynie. Jest to wieś sołecka, którą zamieszkuje trochę ponad 7 tysięcy mieszkańców. Domy Mierzyn są niepowtarzalne i przepiękne. Dodatkowo, do Szczecina jest tylko 20 kilometrów.

WARSZEWO

Taką właśnie miejscowością (a właściwie to częścią Szczecina) jest Warszewo. Z całą pewnością zasługuje na uwagę ze względu na walory przyrodnicze, urok dzielnicy i świetną lokalizację, która przypasuje nie tylko rodzinom, ale także studentom. Domy Warszewo cieszą się coraz większą popularnością i są coraz bardziej pożądane, ponieważ taka jednostka pomocnicza miasta jest idealna do zamieszkiwania.

HISTORIA WARSZEWA

Warszewo do końca XIX wieku
Po raz pierwszy nazwa miejscowości została wymieniona w dokumencie z 18 kwietnia 1261 roku. Mówi on o tym, że książę Barnim I za zgodą biskupa kamieńskiego Hermanna, a także kolegium 12-kanoników w Szczecinie poświęcił kościół w Warszewie. w 1779 roku we wsi znajdowało się piętnaście gospodarstw pełnorolnych oraz dwie zagrodnicze. Dodatkowo żyło tam pięciu chałupników, dwóch pasterzy, karczmarz oraz nauczyciel.

Już w 1862 roku w Warszewie stało 59 domów mieszkalnych oraz 58 innych zabudowań. W tym czasie wieś liczyła 788 mieszkańców. Wybudowano tam nawet dom dla ubogich i jednoklasową szkołę.

I połowa XX wieku
Pomiędzy XIX wiekiem, a XX powstała już znaczna większość budynków w centrum starej wsi Warszewa. Następne osiedla, czyli Odolany w rejonie ulic Kresowej oraz Sarniej, a także osiedle w rejonie Perlistej i Dzierżonia powstały w latach 20-tych oraz 30-tych XX wieku. Osiedle Odolany zamieszkiwało przed wojną 180 osób. Jednakże nie zawsze posiadało taką nazwę. Po wojnie nazwano je Mściwoje, a dopiero potem odzyskało swoją prawdziwą nazwę, która została do dziś.

W następnych latach dzielnica stawała się coraz bardziej zamieszkiwana. W 1910 roku liczba mieszkańców wynosiła 1200, a już w 1939 aż 3340 osób. W tym roku także wieś została włączona w granice szczecińskie. W następnych latach mieszkania Szczecin, choć wyjątkowe, straciły trochę na znaczeniu, ponieważ ludzie przeprowadzali się do pobliskich dzielnic typu Warszewo.

Niestety podczas wojny, czyli w lipcu 1944 roku na dzielnicę spadło kilka przypadkowych bomb. Jednakże nie miało to większych skutków i nie spowodowało znaczących zniszczeń w dzielnicy. W tym czasie także w rejonie ulicy Kredowej oraz Podbórzańskiej, mieszkańcy wykopali parę okopów dla celów obronnych. W czasie II Wojny Światowej przy ul. Kresowej utworzono obóz pracy przymusowej dla cudzoziemców, który nazywał się „Polenlager”.

Po 1945 roku
Po wojnie Warszewo zostało oficjalnie przyłączone do polskiego Szczecina. Stało się to 19 września i wówczas zamieszkiwało je tylko 75 Polaków, natomiast liczba obywateli Niemiec wynosiła 1300.

Dbano tam także o rozwój kultury i nauki. W budynku przy ul.Szczecińskiej został utworzony Dom Kultury, natomiast w sali od ulicy Rostockiej znajdowało się kino objazdowe. Wystawiano również rozmaite spektakle teatralne, a co ciekawe – podest sceniczny zachował się aż do dzisiejszych czasów (od 1997 roku pomieszczenie służyło jako sala gimnastyczna dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7).

Potem nastąpił stopniowy rozrost miejscowości i w latach 60-tych zaczęły się budować następne osiedla domów Warszewo, które były jednorodzinne i znajdowały się na osiedlu Odolany.

WSPÓŁCZEŚNIE

Nowsze zespoły zabudowy mieszkaniowej z większą niż do tej pory intensywnością zaczęły powoli powstawać już pod koniec XX wieku. W drugiej połowie lat 90-tych zaczęły powstawać osiedla domków jednorodzinnych oraz grodzone osiedle. Następnie domy Warszewo wspólnie utworzyły osiedle domków jednorodzinnych, a także bliźniaków. Znajdowało się to na przedłużeniu ulicy Wapiennej oraz po obu stronach ulicy Podbórzańskiej. Kiedy lata 90-te powoli chyliły się ku końcowi, powstał spory zespół budynków wielorodzinnych spółdzielni mieszkaniowej Student przy ul. Słowackiej i Sarniej. Po nastaniu XXI wieku stopniowo powstawało osiedle Stoki w kwartale ulic Kostrzewskiego, Złotowska oraz Duńska.

PODSUMOWANIE

Jak widać, nieruchomości Szczecin, a także miejscowości oraz dzielnice niedaleko tego przepięknego miasta są kuszące. Wiele osób decyduje się właśnie na zamieszkanie w tych rejonach i nigdy nie żałują tej decyzji. Miasta ciągle się rozbudowują i udoskonalają, więc mieszkania Szczecin to najlepszy wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *